Založení společnosti s ručením omezeným

Společnost s ručením omezeným je nejběžnější právní formou v České republice. Běžně se setkáte také se zkratkou s.r.o. nebo spol. s r.o. Na založení společnosti budete potřebovat kapitál 200 tisíc Kč. Můžete ji založit sami nebo s dalšími společníky – celkem jich může s.r.o. mít až 50. Hlavní výhodou je, že za závazky ručíte jen do výše svého vkladu a při podnikání tak neriskujete svůj veškerý majetek.

Založení s.r.o. rozhodně nemusí být velká věda. Prvním krokem by měla být sepsání společenské smlouvy, kterou se společnost oficiálně zakládá. V případě jednoho společníka se jedná o listinu. Má formu notářského zápisu a stanoví se v ní všechny základní údaje o společnosti a jejích jednatelích. Společenská smlouva je východiskem pro zápis do živnostenského a posléze i do obchodního rejstříku.

Náležitosti společenské smlouvy

Společenská smlouva obsahuje například obchodní jméno společnosti (při jeho výběru buďte opravdu rozváží a nic neuspěchejte), dále sídlo společnosti (můžete zajistit koupí nemovitosti, pronájmem nebo virtuálně), jména a příjmení společníků (v případě právnických osob názvy a sídla), výši základního kapitálu, předmět podnikání, informace o jednatelích a členech dozorčí rady nebo třeba definici správce vkladu.

Složení základního kapitálu

Mezi těmito kroky je nutné složit základní kapitál. Obecně se ve firmě setkáváme s vlastním a cizím kapitálem. První představuje vlastní zdroje krytí – tedy vlastní peníze na bankovních účtech či v hotovosti či majetek. Druhým jsou různé úvěry od bank a také závazky k zaměstnancům či dodavatelům. Samozřejmě i rozjezd podnikání můžete financovat půjčkou. Vždy je však dobré mít poměr vlastního a cizího kapitálu ve prospěch toho vlastního. S vyšším podílem cizího totiž výrazně klesá vaše likvidita.

Návštěva živnostenského úřadu, rejstříkového soudu a finančního úřadu

Asi nejpracnější z celého procesu je návštěva všech úřadů a institucí, bez jejichž registrace se při podnikání neobejdete. Začněte na živnostenském úřadu, kde založení společnosti s ručením omezeným ztvrdíte výběr vhodné živnosti – můžete volit z volných a vázaných. Dále je potřeba kontaktovat okresní správu sociálního pojištění, zdravotní pojišťovnu a pokud chcete mít zaměstnance, tak i pracovní úřad. Tyto kroky jsou běžně umožněny prostřednictvím jednotného registračního formuláře, který obdržíte na živnostenském úřadě. Jakmile získáte živnostenské oprávnění, začíná vám běžet lhůta pro podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Trvá celkem 90 dní, pokud se během ní nestihnete zaregistrovat, oprávnění vám propadne. Posledním krokem je registrace na finančním úřadě, kde se kromě daně z příjmů můžete zaregistrovat také k silniční dani nebo třeba k DPH.

Jestliže jste všechny tyto kroky podnikli a vaše s.r.o. byla úspěšně založena, můžete bez problémů zahájit svou podnikatelskou činnost.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *