Založení obchodní společnosti krok za krokem

Založení obchodní společnosti se skládá z několika hlavních kroků, na které byste nikdy neměli zapomenout. Ačkoliv se na našem webu zaměřujeme především na problematiku ready made společností, dnes vám přinášíme návod, jak si společnost založit rychle a snadno vlastními silami.

Ať už se rozhodnete pro založení společnosti s ručením omezeným třeba akciové společnosti, na celý proces se vyhraďte několik týdnů. Je potřeba počítat s lhůtami, které dodržuje živnostenský úřad nebo rejstříkový soud. Nejprve je důležité vybrat pro svou obchodní společnost vhodné jméno a jeho dostupnost si ověřit v obchodním rejstříku (například na stránkách Administrativního registru ekonomických subjektů). Pokud je jméno volné, podívejte se také na dostupnost domény. Jestliže budete provozovat e-shop nebo třeba chcete spustit webovou prezentaci, je ideální mít firemní web na adrese s názvem vaší společnosti – je to pro lidi tak snadněji zapamatovatelné.

Založení obchodní společnosti: začněte sepsáním společenské smlouvy

Jakmile si vyberete právní formu a zvolíte její název, je na čase sepsat společenskou smlouvu. Tato smlouva musí ze zákona splňovat určité náležitosti – podívejte se na ně do obchodního zákoníku nebo do od nového roku platného zákonu o obchodních korporacích. Má vždy formu notářského zápisu, což znamená, že při jejím sepsání musí být přítomen notář. Pokud zakládáte společnost jako jedna fyzická nebo právnická osoba, hovoříme zde o zakladatelské listině, nikoliv o společenské smlouvě.

Oprávnění k provozování živnosti

Jakmile je smlouva sepsána, obraťte se na živnostenský úřad a požádejte o živnostenské oprávnění. Zde můžete při založení obchodní společnosti vybírat ze živností volných a vázaných. V prvním případě vaší žádosti vyhoví živnostenský úřad vždy, v druhém je potřeba doložit odbornou praxi nebo vzdělání. Můžete také podnikat na koncesi, která vám může i nemusí být vystavena. Zápis do živnostenského rejstříku je proveden do 5 dní od vaší žádosti.

Zápis do obchodního rejstříku

Pokud ale chcete podnikat formou obchodní společnosti, musíte být také zapsáni v obchodním rejstříku. Návrh na zápis do něj se podává následně, a to do 90 dnů ode dne, kdy obdržíte oprávnění k provozování živnosti. Pokud této lhůty nestihnete využít, vaše živnostenské oprávnění zanikne a založení obchodní společnosti se vám časově protáhne. Mezitím je nutné splatit alespoň část základního kapitálu. Zápis do obchodního rejstříku provádí rejstříkový soud.

Obchodní společnost se neobejde bez registrace k pojištění a daním

K úspěšnému založení obchodní společnosti je nutné se zaregistrovat také k platbám sociálního a zdravotního pojištění a také na finančním úřadě, a to minimálně k dani z příjmů právnických osob. Mnoho obchodních společností platí tak DPH nebo silniční daň. Jestliže chcete mít zaměstnance, je potřeba registrovat také je.

Pro úspěšné podnikání je dále nutné aktivovat datovou schránku, pomocí níž s vámi budou moci komunikovat všechny orgány veřejné správy. Nezapomeňte také na vedení účetnictví, do kterého se můžete pustit sami, zaměstnat účetní nebo si tyto služby včetně daňového poradenství zajistit externě.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *