Provozovna dle živnostenského zákona

Provozovna je označení pro prostor, ve kterém podnikatel vykonává svou činnost. Je upravena v živnostenském zákoně č. 455/1991 Sb. V dnešním článku se zaměříme na zřízení a označení provozovny i na specifické podmínky vykonávané činnosti. V praxi se setkáváme také s místem podnikání. Jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl?

Místo podnikání je nejčastěji bydlištěm podnikatele. Pokud ne, musí OSVČ předložit právo k jeho užívání (nájemní smlouva, výpis z katastru nemovitostí). Místo podnikání se zapisuje do živnostenského rejstříku a jeho úprava rovněž vychází ze živnostenského zákona. Provozovnu v praxi využijete tehdy, když v místě podnikání vykonáváte svou živnost v plném nebo částečném rozsahu a nejčastěji zde i přicházíte do kontaktu s veřejností. Jako provozovny můžeme označit kanceláře, prodejny, dílny, obchody, ordinace, stánky a také automaty.

Zřízení provozovny

Jestliže si potřebujete zřídit provozovnu, navštivte živnostenský úřad. Provozovnu můžete ohlásit hned při založení živnosti nebo až později – dodatečně. Ve druhém případě je potřeba podnikání v provozovně nahlásit alespoň s třídenním předstihem. Jestliže svou činnost naopak ukončujete, máte na oznámení lhůtu 15 dní po skončení činnosti. Pokud tyto lhůty nedodržíte, hrozí vám při zřízení provozovny pokuta až ve výši 50 tisíc Kč. Každý živnostenský úřad vede takzvaný Rejstřík provozoven, do kterého se nahlašují všechny skutečnosti kolem nich.

Označení provozovny – identifikační číslo provozovny

V každé provozovně musí být odpovědná osoba, která zodpovídá za provozované činnosti. Provozovna musí být náležitě označena – obchodním jménem nebo jménem a příjmením fyzické osoby. Do roku 2012 bylo povinné označení provozovny také identifikačním číslem podnikatele (IČ). K označení můžete samozřejmě připojit i její název. Označení musí být trvalé a umístěné na zvenčí dobře viditelném místě. Dle zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech je každé provozovně přiděleno její unikátní identifikační číslo. Toto identifikační číslo provozovny má 10 znaků a přiděluje jej živnostenský úřad, který je také zapisuje do evidence.

Podmínky pro podnikání v provozovně

Každá činnost se musí řídit hygienickými a požárními předpisy. Zde záleží na oboru vaší činnosti, proto doporučujeme nastudovat si příslušnou problematiku v konkrétních zákonech a předpisech. Provozovnu můžete mít nejen ve vlastních prostorách, ale také například v pronajatém bytě. Zde je však potřeba souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním provozovny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *